Facebook - dołącz do nas!

Lutowiska

Czerwiec

15

imieniny:

Jolanty
Lotara
Wita

Bieszczady, niebo i gwiazdy - nowe produkty turystyki przyrodniczej w gminie Lutowiska /

Obóz astronomiczny w Lutowiskach

Bieszczady, niebo i gwiazdy - nowe produkty turystyki przyrodniczej w gminie Lutowiska /

Obóz astronomiczny w Lutowiskach

2013-06-22 21:03

W weekend od 14 do 16 czerwca 2013 r. w Lutowiskach gościła grupa 12 słowackich dzieci – uczestników zorganizowanego w ramach projektu obozu astronomicznego. Młodzi adepci astronomii przyjechali do Lutowisk z naszej partnerskiej miejscowości Stakcin, gdzie uczą się w tamtejszej szkole podstawowej i biorą udział w zajęciach koła astronomicznego.

Pierwszy dzień pobytu (piątek) upłynął pod znakiem integracji z polską młodzieżą. Grupa uczniów z Gimnazjum w Lutowiskach odpowiedzialna za przyjęcie gości pokazała swoim rówieśnikom budynek szkoły, a potem zaprosiła do udziału w specjalnie przygotowanym bloku zajęć sportowo – kulturalnych. Piątkowy wieczór upłynął przy wspólnym ognisku oraz nocnych obserwacjach rozgwieżdżonego nieba.

Drugiego dnia do południa grupa słowacka wzięła udział w festynie szkolnym przygotowanym przez Zespół Szkół w Lutowiskach. Festyn był otwartą imprezą edukacyjno – sportową dla uczniów i ich rodziców z bardzo bogatą ofertą atrakcji, z których słowackie dzieci chętnie korzystały. Po zakończeniu festynu goście udali się na wycieczkę edukacyjno – krajoznawczą po terenie gminy Lutowiska, podczas której zobaczyły cerkiew w Smolniku, Pokazową Zagrodę Żubrów w Mucznem oraz torfowiska i punkt widokowy w Tarnawie Niżnej. Jednym z punktów wycieczki była też wizyta w Centrum Informacyjnym PGN Bieszczady w Stuposianach. Sprzyjająca pogoda i bezchmurne niebo pozwoliły także i drugiego wieczora na ciekawe, nocne obserwacje.

W niedzielę grupa wzięła udział w pieszej wycieczce po ścieżce Ekomuzeum „Trzy Klutury” w Lutowiskach, podczas której zobaczyła wszystkie atrakcje turystyczne miejscowości i poznała jej historię. Słoneczna pogoda pozwoliła też na przeprowadzenie obserwacji słońca, które były ostatnim punktem programu.

Dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły nam w zorganizowaniu dla słowackich dzieci tak ciekawego programu, a polską młodzież która opiekowała się gośćmi w Lutowiskach już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w podobnym obozie na Słowacji, który odbędzie w miesiącu wrześniu.

Wróć

2014-02-17 13:43

Odbyły się V pokazy astronomiczne

W dniu 14 lutego 2014 r. w godzinach...

Więcej...

2014-02-11 12:41

Zaproszenie na pokazy astronomiczne do Stuposian

Z przyjemnością informuję, iż w piątek (14 lutego...

Więcej...

2013-11-26 09:13

Odbyły się IV pokazy astronomiczne

Zgodnie z zapowiedzią 21 listopada br. w Stuposianach...

Więcej...

2013-11-14 11:50

Zaproszenie na pokazy astronomiczne do Stuposian

W ramach realizowanego projektu „Bieszczady, Niebo i Gwiazdy....

Więcej...

2013-10-17 13:27

Tablice informacyjne już gotowe

W ramach realizacji naszego projektu na terenie gminy...

Więcej...

2013-10-17 12:37

Odbyły się III warsztaty astronomiczne

W dniach 15-16 października 2013 r. w sali...

Więcej...