Facebook - dołącz do nas!

Lutowiska

Maj

17

imieniny:

Brunony
Sławomira
Wery

Bieszczady, niebo i gwiazdy - nowe produkty turystyki przyrodniczej w gminie Lutowiska /

Pierwsze warsztaty dla przedstawicieli branży turystycznej

Bieszczady, niebo i gwiazdy - nowe produkty turystyki przyrodniczej w gminie Lutowiska /

Pierwsze warsztaty dla przedstawicieli branży turystycznej

2013-04-17 14:36

W dniach 15 - 16 kwietnia 2013 r. w Smolniku (gm. Lutowiska) odbyły się pierwsze  z cyklu 4 warsztatów dla przedstawicieli branży turystycznej pt. „Astronomia- niewykorzystana atrakcja Bieszczadów”.

W szkoleniu wzięło udział  19 osób, wśród nich lokalni gestorzy zainteresowani stworzeniem własnej oferty astroturystycznej, organizacje pozarządowe działające na rzecz wspierania turystyki w regionie, pracownicy punktów  informacji turystycznej oraz partnerzy Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady.  Gminę Lutowiska reprezentował Pan wójt Krzysztof Mróz, a partnerów  słowackich Pan Igor Kudzej z Obserwatorium Astronomicznego w Humennem. Zajęcia prowadzili: Pan Grzegorz Sęk  z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach oraz Pan Pavol Duris ze Słowacji, reprezentujący Słowackie Towarzystwo Astronomiczne.

Pierwszy dzień warsztatów upłynął pod znakiem  ogólnego wprowadzenia uczestników w świat tajników astronomii. W ramach spotkania zrealizowano tematy traktujące o historii astronomii, ciekawostkach astronomicznych oraz  przedstawiono różne zjawiska, jakie możemy obserwować na niebie. Korzystając z niemal bezchmurnego nieba i dzięki uprzejmości wykładowców, którzy przywieźli ze sobą różne teleskopy, uczestnicy warsztatów mogli także podziwiać Słońce.

Podczas bloku zajęć wieczornych skupiono się na  temacie  organizacji pokazów astronomicznych oraz szczegółowym przedstawieniu podstawowych przyrządów i infrastruktury niezbędnej do ich prowadzenia. Po zajęciach teoretycznych wykładowcy i słuchacze wybrali się na świeże powietrze, gdzie do późnych godzin nocnych trwały pokazy i obserwacje m.in. Księżyca, Saturna, Jowisza, jednej z przelatujących komet, stacji  kosmicznych, poszczególnych konstelacji i wielu innych zjawisk i obiektów ukazujących się na niebie.

Drugi dzień warsztatów poświęcony został  kwestiom zanieczyszczenia światłem, problematyce ochrony ciemnego nieba,  obserwacjom pogodowym oraz sposobom pozyskiwania środków zewnętrznych na tworzenie produktów astroturystycznych. Całość zajęć zamknął temat astrofotografii.

Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym na warsztatach za poświęcony czas oraz zaangażowanie i  przypominamy jednocześnie, że  datę kolejnego spotkania, które odbędzie się w obserwatorium na Kolonickim Sedle na Słowacji, ustalono wstępnie na 12-13  czerwca br.

Wróć

2014-02-17 13:43

Odbyły się V pokazy astronomiczne

W dniu 14 lutego 2014 r. w godzinach...

Więcej...

2014-02-11 12:41

Zaproszenie na pokazy astronomiczne do Stuposian

Z przyjemnością informuję, iż w piątek (14 lutego...

Więcej...

2013-11-26 09:13

Odbyły się IV pokazy astronomiczne

Zgodnie z zapowiedzią 21 listopada br. w Stuposianach...

Więcej...

2013-11-14 11:50

Zaproszenie na pokazy astronomiczne do Stuposian

W ramach realizowanego projektu „Bieszczady, Niebo i Gwiazdy....

Więcej...

2013-10-17 13:27

Tablice informacyjne już gotowe

W ramach realizacji naszego projektu na terenie gminy...

Więcej...

2013-10-17 12:37

Odbyły się III warsztaty astronomiczne

W dniach 15-16 października 2013 r. w sali...

Więcej...