Facebook - dołącz do nas!

Lutowiska

Maj

17

imieniny:

Brunony
Sławomira
Wery

Bieszczady, niebo i gwiazdy - nowe produkty turystyki przyrodniczej w gminie Lutowiska /

Zaproszenie do udziału w szkoleniu

Bieszczady, niebo i gwiazdy - nowe produkty turystyki przyrodniczej w gminie Lutowiska /

Zaproszenie do udziału w szkoleniu

2013-04-03 10:50

Urząd Gminy Lutowiska, w ramach realizowanego projektu „Bieszczady, Niebo i Gwiazdy. Nowe produkty Turystyki przyrodniczej w gminie Lutowiska” organizuje cykl 4 warsztatów dla przedstawicieli branży turystycznej pt. „Astronomia- niewykorzystana atrakcja regionu”, poświęconych sposobom wykorzystania możliwości jakie daje astronomia w dziedzinie rozwoju ruchu turystycznego w regionie.

Pierwsze warsztaty z cyklu odbędą się w Gospodarstwie Agroturystycznym  Wilcza Jama, Smolnik 23, 38 -713 Lutowiska, w dniach 15 -16.04.2013. Kolejne zajęcia zostały zaplanowane na czerwiec (wyjazdowe do obserwatorium astronomicznego na Słowacji) oraz na październik i listopad 2013 r.

Astronomia i nocne niebo od wieków interesowały wszystkich ludzi. Zarówno naukowców jak i poetów, rolników, władców i żeglarzy. W dzisiejszych czasach zostały prawie zapomniane, przytłoczone przez szybkie życie, szybkie zwiedzanie i masową konsumpcję. Ale i dzisiaj astronomia potrafi być zajmująca choć w coraz bardziej zanieczyszczonym światłem środowisku nie dostrzegamy już Drogi Mlecznej, komet czy słabszych gwiazd. Bieszczady są jednak miejscem, gdzie nocne niebo wciąż jest rozgwieżdżone i stanowi zajmującą atrakcję dla wielu osób. Wystarczy podnieść oczy w górę!

Wszystkim organizatorom turystyki przyjazdowej w regionie, właścicielom obiektów noclegowych, samorządowcom odpowiedzialnym za promocję regionu chcemy w czasie tego szkolenia pokazać że astronomia jest nie tylko piękna, ale że jest również wielką atrakcją naszego regionu. Atrakcją która może ściągać do nas wielu turystów. I to turystów zainteresowanych piękną przyrodą, dziedzictwem kulturowym, chcących go zwiedzać nie niszcząc jego uroków. Każdy bowiem może popatrzeć w niebo i odkryć na nim coś nowego, nawet nie posiadając drogich i specjalistycznych przyrządów. Nie potrzeba do tego wielkich inwestycji. Dodatkowo, sprzęt do obserwacji astronomicznych może służyć również do innych celów, jak obserwacje przyrody, fotografowanie zabytków czy dokumentacja architektoniczna.

Pokazy astronomiczne są ciekawą alternatywą na ofertę turystyczną w nocy, czy też w okresach gdzie noc jest długa i trudno zwiedzać inne atrakcje regionu. Właśnie zima jest dla astronomii najlepszym czasem. Produkty turystyczne związane z astronomią mogą więc przyczynić się do przedłużenia sezonu turystycznego w regionie i zwiększenia jego atrakcyjności. Mogą przyciągnąć turystów z tych krajów Europy gdzie o ciemne niebo jest bardzo trudno.

Do udziału w szkoleniu zapraszamy wszystkich pracowników branży turystycznej oraz pracowników instytucji samorządowych i stowarzyszeń zajmujących się turystyką i promocją regionu.

W ramach szkolenia będzie można zapoznać się z nowoczesnym sprzętem do prowadzenia obserwacji astronomicznych oraz przyrodniczych, samemu przeprowadzić obserwacje pod okiem doświadczonych specjalistów, dowiedzieć się więcej o historii astronomii i jej współczesnych wyzwaniach, a także o nieznanych powszechnie zagrożeniach jakie współczesna cywilizacja tworzy dla astronomii i zdrowia człowieka. Omówione zostaną przykładowe produkty turystyczne związane z astronomią, baza obiektów astronomicznych w regionie i jego sąsiedztwie, imprezy astronomiczne,

Pokazane zostaną również innowacyjne sposoby obserwacji astronomicznych przez Internet, z wykorzystaniem teleskopów z różnych stron świata - (ciekawe zajęcia na niepogodę), a także bezpłatne programy komputerowe służące do nauki astronomii, obróbki zdjęć nieba i przyrody. W czasie warsztatów będzie również okazja do pracy nad własną propozycją produktu turystycznego związanego z astroturystyką i turystyka przyrodniczą.

W załączeniu przesyłamy szczegółowy program szkolenia oraz kartę zgłoszenia udziału w szkoleniu. Decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Uczestnicy muszą jedynie pokryć koszty swojego dojazdu.

UWAGA: Zgłoszenie jest równoznaczne z deklaracją udziału we wszystkich czterech warsztatach cyklu! Nie ma możliwości uczestnictwa tylko w wybranych szkoleniach.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o wypełnienie zgłoszenia udziału i jak najszybsze przesłanie go na adres:  astro@lutowiska.pl

Osobą do kontaktu w sprawie szkolenia  jest p. Jakub Doliwa, tel. +48 13 461 03 13.

ZAPRASZAMY!

Wróć

2014-02-17 13:43

Odbyły się V pokazy astronomiczne

W dniu 14 lutego 2014 r. w godzinach...

Więcej...

2014-02-11 12:41

Zaproszenie na pokazy astronomiczne do Stuposian

Z przyjemnością informuję, iż w piątek (14 lutego...

Więcej...

2013-11-26 09:13

Odbyły się IV pokazy astronomiczne

Zgodnie z zapowiedzią 21 listopada br. w Stuposianach...

Więcej...

2013-11-14 11:50

Zaproszenie na pokazy astronomiczne do Stuposian

W ramach realizowanego projektu „Bieszczady, Niebo i Gwiazdy....

Więcej...

2013-10-17 13:27

Tablice informacyjne już gotowe

W ramach realizacji naszego projektu na terenie gminy...

Więcej...

2013-10-17 12:37

Odbyły się III warsztaty astronomiczne

W dniach 15-16 października 2013 r. w sali...

Więcej...