BIP Facebook - dołącz do nas!

Lutowiska

Czerwiec

20

imieniny:

Bogny
Rafaeli
Rafała

 
Strona główna /

Memorandum w sprawie Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”

Strona główna /

Memorandum w sprawie Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w uroczystym podpisaniu memorandum  powołującym do życia  Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady". Podpisanie memorandum wraz z konferencją tematyczną odbędzie się 8 marca 2013 roku o  godz. 12.00 w siedzibie Urzędu Gminy Lutowiska. Celem powołania parku jest edukacja ekologiczna - propagowanie ochrony środowiska nocnego w zakresie ochrony przed sztucznym, nadmiernym światłem, ochrona przyrody oraz promocja turystyki astronomicznej i ekologicznego rozwoju regionu.

Bieszczady, jak chyba żadne inne miejsce w Polsce, stały sie synonimem dzikiej przyrody. Bieszczady to również jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Jednak gwiezdne niebo, tak jak i inne elementy bieszczadzkiej przyrody, wymaga ochrony. Nieprzemyślany rozwój infrastruktury miejskiej, drogowej czy turystycznej, tworzącej tzw. „świetlny smog” może sprawić, ze również z Bieszczadów zniknie „dzikie” gwieździste niebo.

Naturalne ciemności to jeden z ekologicznych zasobów potrzebujących ochrony, należą bowiem do zagrożonych elementów środowiska naturalnego. Podobnie jak inne parki gwiezdnego oraz ciemnego nieba na świecie, PGN “Bieszczady” będzie miejscem, które przybliży społeczeństwu problem zanieczyszczenia światłem, da odwiedzającym możliwość obserwowania nocnego nieba w jego prawie naturalnej postaci oraz wesprze ochronę nocnego środowiska Bieszczadów.

Park Gwiezdnego Nieba może nam pomóc:

  • lepiej chronić zasoby przyrodnicze
  • lepiej promować i rozwijać „zieloną” turystykę, przyjazną przyrodzie i dającą miejsca pracy mieszkańcom
  • lepiej oświetlać drogi, budynki publiczne i prywatne - oszczędzając pieniądze ale jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańcom i turystom
  • lepiej edukować naszą młodzież i mieszkańców

Więcej informacji na temat inicjatywy na stronie internetowej www.gwiezdnebieszczady.pl.

Wróć

Kalendarz

p Czerwiec 2024 n
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30