BIP Facebook - dołącz do nas!

Lutowiska

Maj

24

imieniny:

Joanny
Zdenka
Zuzanny

 
Strona główna /

Relacja ze spotkania branży turystycznej

Strona główna /

Relacja ze spotkania branży turystycznej

Dnia 19 października w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie przedstawicieli branży turystycznej z terenu Gminy Lutowiska. Intencją spotkania było podsumowanie kończącego się sezonu turystycznego oraz prezentacja nowych ofert i inicjatyw na naszym lokalnym rynku turystycznym  jakie pojawiły się w ostatnim czasie. Spotkanie otworzył Pan Wójt Krzysztof Mróz, który serdecznie przywitał przybyłych gości i podziękował za tak liczne przybycie.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji przedstawiciela Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich z Rzeszowa, podczas której słuchacze mogli dowiedzieć się ogólnych informacji o perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 oraz szczegółowo o możliwości aplikowania o dotacje na rozwój przedsiębiorczości. Dalej miały miejsca wystąpienia związane stricte na tematy związane z turystyką. Pan Jarosław Nowak, Wiceprezes Stowarzyszenia Bieszczady z Siodła opowiedział o tym, że takie stowarzyszenie niedawno powstało oraz o jego głównych celach, jakimi są rozwój szlaków konnych na terenie gminy Lutowiska, szeroka promocja turystyki konnej oraz propagowanie jazdy konnej wśród dzieci i młodzieży. W imieniu Stowarzyszenia Bieszczadzkie Trasy Narciarskie głos zabrała Pani Prezes Ewa Tkacz. W swojej prezentacji przestawiła podstawowe informacje na temat Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Bieszczadzkie oraz opowiedziała o dwóch trasach do narciarstwa biegowego, które przygotowało Stowarzyszenie wraz z LKP i Nadleśnictwem Stuposiany. Pierwsza z tras to pętla wokół miejscowości Muczne, druga zaś zlokalizowana jest w okolicach Wilczej Góry  i prowadzi między innymi  po torowisku dawnej kolejki leśnej.  W planach stowarzyszenia jest zakup ratraka do profesjonalnego utrzymywania tras biegowych i trwa obecnie gromadzenie funduszy na ten cel.

Kolejnym przedmówcą był Pan Bogusław Pyzocha z Fundacji Bieszczadzkiej, który w swoim wystąpieniu opowiedział o koncepcji realizacji bardzo ambitnego i kompleksowego projektu wykonania nowego oznakowania przebiegającego przez Bieszczady i pogranicze polsko – słowackie szlaku dla cyklistów  „Zielony Rower”. Dodatkowo szlak miałby zostać wzbogacony o nowe elementy, takie jak punkty odpoczynku dla rowerzystów, centra obsługi cyklistów czy bezobsługowe wypożyczalnie rowerów. Całemu przedsięwzięciu ma towarzyszyć szeroka promocja turystyki rowerowej w Bieszczadach.

W imieniu Powiatowego Zespołu Doradców Rolniczych w Ustrzykach Dolnych głos zabrała Pani Anita Szydełko, która w wyczerpującej prezentacji przedstawiła jak w świetle obowiązujących przepisów prawa wygląda możliwość sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwach wiejskich.

Ofertę nowego, powstałego w Zatwarnicy Kina Końkret przedstawiła Pani Jolanta Jarecka. Właścicielka kina opowiedziała o genezie jego powstania i przedstawiła ofertę ośrodka na którą oprócz wyświetlania filmów składa się bogata oferta warsztatów, okazjonalnych spektakli teatralnych,  spotkań z ciekawymi ludźmi oraz klimatyczna kawiarnia.

W ostatniej części spotkania głos mieli okazję zabrać wszyscy zaproszeni goście. Do współpracy przy udostępnianiu dla turystów  obiektów sakralnych zaprosił ksiądz Zenon Bieszczad. Pani Magdalena Leńska reprezentująca Pracownię Twórczą WILDCONE przedstawiła swoją ofertę haftów komputerowych i zdobnictwa tradycyjnego. Pan Grzegorz Zubel zaprosił do współpracy z Galerią Stare Kino w Lutowiskach, która specjalizuje się w wyrobie ceramiki artystycznej i malarstwie. Pani Jadwiga Sauter reprezentująca Stowarzyszenie BIES opowiedziała o swoich doświadczeniach z związanych z wprowadzaniem na rynek produktów lokalnych wytworzonych ze zbieranych w Bieszczadach ziół i runa leśnego. Pan Artur Kołakowski zaprezentował ofertę Pensjonatu Caryńska z Dwernika.

Spotkanie zakończyła  degustacja regionalnych wyrobów przygotowanych przez Panie:  Beatę Suską (domowe ciasta i wypieki) , Jadwigę Sauter, Olimpię Wójcik, i Jolantę Zalewską (domowe przetwory, rękodzieło) oraz  Aleksandrę Dybowską (kozie sery). Goście mieli także okazje podziwiać wyroby Galerii Stare Kino (ceramika, pamiątki) oraz widokówki wykonane przez księdza Zenona Bieszczada. Poczęstunek okazał się  świetną okazją do bliższego poznania się nawzajem i zaowocował pierwszymi deklaracjami o biznesowej współpracy pomiędzy kilkoma podmiotami.

Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tak ciekawego spotkania oraz zechcieli w nim uczestniczyć serdecznie dziękujemy.

Wróć

Kalendarz

p Maj 2024 n
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31