BIP Facebook - dołącz do nas!

Lutowiska

Maj

20

imieniny:

Bazylego
Bernardyna
Krystyny

Imprezy cykliczne /

Targi Końskie

Powojenne Targi Końskie w Lutowiskach to otwarta impreza, organizowana corocznie w pierwszy weekend lipca. Wydarzenie nawiązuje do czasów, gdy Lutowiska leżały prawie w centrum ówczesnego państwa polskiego. To właśnie tutaj krzyżowały się szlaki handlowe, prowadzące z Sanoka do Siedmiogrodu i z Przemyśla przez Przełęcz Użocką do Użgorodu.

Tak dogodne położenie sprawiło, że król August III nadał Lutowiskom w roku 1742 przywilej organizowania 10 targów rocznie. Ideą przedstawianego wydarzenia jest kontynuacja dawnych tradycji, popularyzacja i promocja wyjątkowego dla tego regionu dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie tutejszej oferty kulturalnej. Targi Końskie w Lutowiskach to impreza, która cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród lokalnej społeczności, jak i odwiedzających w sezonie letnim Bieszczady gości.

Jest to jedna z niewielu okazji dla mieszkańców tego regionu, na obcowanie z rozmaitymi wydarzeniami kulturalnymi. Imprezę wyróżnia otwarty charakter oraz niezwykle bogaty repertuar prezentowanych atrakcji kulturalnych. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie bieszczadzkim, które doskonale integruje społeczność, daje możliwość zaprezentowania sie lokalnym artystom i służy krzewieniu regionalnych tradycji.

Impreza jest silnie osadzona w tradycjach kulturowych regionu Bieszczadów. W wielu elementach odwołuje się do kultury Rusinów (Hucułów, Łemków i Bojków), którzy przez wiele wieków żyli na tym terenie.

Zobacz więcej zdjęć z imprezy

Pozostałe imprezy

Kalendarz

p Maj 2024 n
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31