Facebook - dołącz do nas!

Lutowiska

Maj

20

imieniny:

Bazylego
Bernardyna
Krystyny

Strona główna /

Bieszczady, niebo i gwiazdy - nowe produkty turystyki przyrodniczej w gminie Lutowiska

Bieszczady, jak chyba żadne inne miejsce w Polsce, stały się synonimem dzikiej przyrody. Bieszczady to również jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, zupełnie wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Jednak ciemne niebo, tak jak i inne elementy bieszczadzkiej przyrody, wymaga ochrony.

Nieprzemyślany rozwój infrastruktury miejskiej, drogowej czy turystycznej, tworzącej tzw. „świetlny smog” może sprawić, że również z Bieszczadów zniknie „dzikie” gwiaździste niebo. Naturalne ciemności to jeden z ekologicznych zasobów potrzebujących ochrony, należą bowiem do zagrożonych elementów środowiska naturalnego.

W celu ochrony i promocji bieszczadzkiego ciemnego nieba 8 marca 2013 r. powołano do życia Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”.

Podobnie jak inne parki gwiezdnego oraz ciemnego nieba na świecie, PGN “Bieszczady” to miejsce, które przybliża społeczeństwu problem zanieczyszczenia światłem, daje odwiedzającym możliwość obserwowania nocnego nieba w jego prawie naturalnej postaci oraz wespiera ochronę nocnego środowiska Bieszczadów.

„Bieszczady, Niebo i Gwiazdy. Nowe produkty turystyki przyrodniczej w  Gminie Lutowiska” to pierwszy realizowany w regionie projekt, w ramach którego będą wdrażane główne założenia PGN„Bieszczady”.