BIP Facebook - dołącz do nas!

Lutowiska

Marzec

23

imieniny:

Feliksa
Konrada
Zbysławy

Gospodarka komunalna /

Jak sortować odpady?

Zasady segregacji odpadów

Zasady segregacji odpadów na terenie Gminy Lutowiska 

Informujemy mieszkańców Gminy Lutowiska, że po zmianie firmy odbierającej odpady od Państwa – bardzo dokładnie kontrolowane są odpady selektywnie zbierane w workach koloru żółtego.

 Odpady selektywnie zbierane odebrane w dniu 17 lutego (w workach żółtych) zawierały bardzo dużo innych niż dopuszczone i zostały przez Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Ustrzykach Dolnych w całości zaliczone do odpadów zmieszanych za które płacimy znacznie wyższą kwotę.

W dniu 23.marca br. pracownicy Urzędu Gminy Lutowiska wraz z pracownikiem firmy TRANSPRZĘT uczestniczyli w sortowaniu odpadów, które były odebrane od Państwa w dniu 17.03.br. Nadal stwierdzono znaczne ilości odpadów, które w żółtych workach nie powinny się znaleźć tj. obierki , pampersy, szklane butelki, skórki z cytrusów, skorupki jajek, resztki chleba, pozostałości po papierosach, chusteczki i ręczniki papierowe, paragony ze sklepów, rajstopy, buty, szmaty, gąbki do mycia naczyń, szczoteczki do mycia zębów, plandeki, sztuczne kwiaty, doniczki, zasilacze elektryczne, pędzle, siatki po warzywach itd. W trakcie otwierania worków spisywane były kody z tych które zawierały odpady inne niż dopuszczone. Będziemy prowadzić odrębne postępowanie w stosunku do tych osób.

Ponieważ Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Ustrzykach Dolnych nie akceptuje w workach żółtych również opakowań np. torebek po przyprawach, opakowań po papierosach i po jajkach, zabrudzonych tacek plastikowych i styropianowych, mokrej folii , folii aluminiowej, opakowań aluminiowo-papierowych po maśle i margarynie – uprzejmie prosimy o wrzucanie tych opakowań do pojemników lub worków na pozostałości po sortowaniu. Prosimy również ażeby odpady do worka żółtego wrzucane były luzem tzn. bez dodatkowych worków.

Do worków żółtych wyrzucamy: butelki typu PET(plastikowe po wodzie i napojach), kartony po mleku i napojach, czyste i suche folie i reklamówki, czyste pojemniki po produktach mlecznych, pojemniki plastikowe po mydłach w płynie, szamponach i żelach oraz gazety, książki, zeszyty, tekturę i kartony, puszki metalowe(np. po konserwach i napojach) i drobny złom. 

Nadal będziemy prowadzić kontrolę odpadów zbieranych w workach żółtych również w dniu ich odbioru u Państwa na posesji razem z firmą TRANSPRZĘT.

Z posiadanej ewidencji wiemy, że nie każde gospodarstwo domowe posiada pojemniki na odpady które pozostają po dokładnej segregacji (bez odpadów biologicznych). Proszę zatem o zakup takich pojemników 120 litrowych (w sklepach, przez internet bądź u firmy która odbiera odpady) gdyż będzie to dla Państwa duże ułatwienie w selektywnej zbiórce odpadów. Koszt takiego pojemnika to kwota od 90 zł do 140 zł.

Zgodnie z wnoszoną opłatą 7 zł/m-c możecie Państwo oddać 1 pojemnik na osobę w okresie półrocza tj. w gospodarstwie 3 osobowym można oddać 3 pojemniki w okresie 6-ciu miesięcy. Jeżeli nie zdecydują się Państwo na zakup pojemnika to możliwe będzie otrzymanie worka o poj. 120 l na pozostałości po sortowaniu i oddawać go wg zasad jak pojemniki.

Proponujemy również worki niebieskie dla osób które posiadają duże ilości makulatury i dotychczas wrzucały je do worków żółtych.

Worki dodatkowe ( na odpady pozostałe po sortowaniu i na makulaturę) można bezpłatnie odebrać w Urzędzie Gminy w Lutowiskach.

Na dzień 3 kwietnia br. wyznaczony został termin odbioru odpadów; wielkogabarytowych (stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, fotele, dywany, materace, pierzyny, rowery, zabawki dużych rozmiarów), urządzeń elektrycznych i elektronicznych, tekstyliów i obuwia.

Wystawione odpady inne niż wymienione będą pozostawiane na posesji.

Nie będą odbierane odpady budowlane, papa, odpady organiczne, pampersy i opony. 

Kalendarz

p Marzec 2019 n
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31